Konstanty Mirecki2 min.

Konstanty Mirecki
Ś. p. Konstanty Mirecki.

W dniu 12 kwietnia r. b. (1903) zmarł w Radomiu ś. p. Konstanty Mirecki, który zapisał blizko pół miliona rubli na cele użyteczności publicznej i dobroczynne.

Urodzony w roku 1805 w Łukowie (gub. Siedlecka), syn lekarza wojskowego, towarzyszącego Napoleonowi w jego kampaniach, po ukończeniu edukacyi u ksks. Pijarów, poświęcił się żmudnemu zawodowi nauczyciela prywatnego na wsi. Ożeniwszy się z właścicielką dóbr Rozniszew w pow. Kozienickim, osiadł na roli i poświęcił siły swe pracy na zagonie, gorąco przez się umiłowanym.

KONSTANTY MIRECKI
Fot. J. Grodzickiego w Radomiu.

Na lat kilka przed śmiercią przeniósł się do Radomia, gdzie w wieku lat 88 pracowitego żywota dokonał, zapisawszy testamentem po 50,000 rubli na Akademię Umiejętności w Krakowie i na odnowienie Zamku na Wawelu; po 40,000 rb. na założenie szkoły rzemieślniczej w Warszawie, na szpital św. Kazimierza w Radomiu pod warunkiem wybudowania nowego gmachu i na zasiłki dla Polaków i katolików, kształcących się w zawodzie rolniczym lub rzemieślniczym; 20,000 rb. na stypendya dla Polaków i katolików, pobierających nauki w średnich zakładach naukowych i w uniwersytecie; po 15,000 rb. na tanią kuchnię dla niezamożnej młodzieży i rzemieślników w Warszawie i na Towarzystwo osad rolnych w Warszawie; po 10,000 rb. na szkołę ogrodniczą przy ogrodzie Pomologicznym w Warszawie, na szpitalik dziecięcy przy ulicy Aleksandrya w Warszawie, na ochronkę dziecinną katolicką w Radomiu i na dom przytułku i pracy w Radomiu; po 6,000 rb. na instytucyę jałmużniczą św. Kazimierza w Warszawie na doraźną pomoc dla wstydzących się żebrać, na utrzymanie dwóch łóżek w szpitalu św. Kazimierza w Radomiu, na odnowienie kościoła po-Bernardyńskiego w Radomiu i na Towarzystwo Dobroczynności w Radomiu; 3,000 rb. na szpitalik dziecinny w Radomiu; 500 rb. dla doraźnego rozdania ubogim w Radomiu, według uznania egzekutora testamentu, adw. przys. Bolesława Przyłęckiego, wreszcie, 5,000 rb. na koszty pogrzebu, grobu i pomnika testatora, z przeznaczeniem reszty tej kwoty, o ile nie będzie wydatkowana, dla ubogich.

Cała reszta masy spadkowej, wynosząca około 60,000 r., ma powiększyć fundusze na budowę nowego kościoła w Radomiu; oprócz tego, za życia jeszcze, ofiarował ś. p. Mirecki 66,000 rb. na wielki ołtarz, ambonę i dwie wieże na nowym kościele w Radomiu.

Krewni otrzymali 88,000 rb.

Pogrzeb odbył się przy licznym udziale wszystkich stanów; na nabożeństwie żałobnem wykonała “Lutnia” radomska utwory wokalne i muzyczne; na cmentarzu przemawiał rejent Adam Piasecki.

Autor: i.
Źródło: “Tygodnik Illustrowany” Nr 18, 2 maja (19 kwietnia) 1903 roku

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.