Artykuły
Cmentarz wojenny w Łukowie Łapiguzie
Marzena Gałecka W OKRESIE WIELKIEJ WOJNY NA FRONCIE zachodnim powstała sieć okopów. Także na froncie wschodnim pola zostały pocięte rowami strzeleckimi, jednak najważniejsza dla wyników działań wojennych okazywała się szybkość poruszania się, dlatego znaczenia strategiczne miały węzły komunikacyjne: stacje kolejowe i skrzyżowania dróg oraz doskonale skomunikowane twierdze. Wszędzie w krajobraz wtapiały się mogiły i cmentarze żołnierskie, tak liczne, że zanim …
Stulecie pogromu Żydów w Łukowie
Gdy cała Polska świętuje stulecie Bitwy Warszawskiej, należy przypomnieć jeszcze inne wydarzenie sprzed wieku. 17 sierpnia 1920 roku rozpoczął się …
Kartka z Wielkiej Wojny
Co łączy liczącą ponad sto lat kartkę pocztową z terenów Turcji Osmańskiej z Łukowem? – Wielka Wojna i osoba pewnego …
Dzwonek i syreny
Przed wojną rozpoczynaliśmy rok szkolny 3 września. Był to termin dogodny dla powrotu i ochłonięcia z wakacji i urlopów, spokojnego …
Franciszek Salezy Jezierski
Życiorys Pochodzący z Gołąbek w ziemi łukowskiej Franciszek Salezy Jezierski to jedna z najciekawszych postaci XVIII w. Rzeczypospolitej. Był urzędnikiem …
Powstanie Styczniowe w Łukowie i na Ziemi Łukowskiej
Powstanie Styczniowe Powstanie Styczniowe rozpoczęło się w nocy z 22/23 stycznia 1863 r. Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu była branka do …
Moja kochana szkoła
Wspomnienie Ulica, przy której mieściła się szkoła, nosiła najpierw nazwę Ogrodowej, przed II wojną światową zmieniono ją na Zdanowskiego, po …
Cmentarz wojenny przy ul. Strzelniczej w Łukowie
Cmentarz wojskowy w Łukowie przy ul. Strzelniczej, został utworzony przez Niemców w latach I wojny światowej. Powstał obok terenu ówczesnych …
Na pomnikowym szlaku
Ktoś przybywający do Łukowa koleją, gdy wysiądzie na dworcu i nie skorzysta z taksówki, bądź autobusu, to wychodząc z budynku …
Telefony…
Łukowska centrala telefoniczna w latach 30-tych, podlegała pod okręg Warszawski przedsiębiorstwa państwowego “Polska Poczta, Telegraf i Telefon” (PPTiT). Sama centrala …
Ognisko KPW Łuków
Od naszego wysłannika. Łuków, w październiku. Październikowa pieśń jesieni nie nastraja radośnie ludzkich serc. Budzi żal, że to już koniec …
Krzyż przeciw demonom
Karawaka, karawika, karawik, krzyż choleryczny, krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza to charakterystyczny krzyż o dwóch poprzecznych ułożonych centralnie ramionach, z …
Parafia Przemienienia Pańskiego
RZYMSKO-KATOLICKIE PARAFIE ŁUKOWA Zakon pijarów sprowadzili do Łukowa: Jan Dominik Jezierski – sędzia Ziemi-Łukowskiej, Stanisław Rozwadowski – chorąży Ziemi Łukowskiej, …
Śpieszmy się …
“Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” (…) “Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna…” (…) “…i śmierć …
Konstanty Mirecki
Ś. p. Konstanty Mirecki. W dniu 12 kwietnia r. b. (1903) zmarł w Radomiu ś. p. Konstanty Mirecki, który zapisał …
Uzupełnienie czasu wojny
1943 r. Maj Łuków Już w kwietniu rozpoczęła się akcja niszczenia akt w gminach wiejskich. Z ogólnej liczby 11 gmin …
PIJARZY w Łukowie
Łuków i jego okolice. Mieszkańcy. Wprowadzenie Pijarów. Główniejsi fundatorowie i dobroczyńcy. Pożary. Kościół i gmachy szkolne oraz kollegium. Szkoły. Konwikt …
“Moja” ulica
Przez wieki dziejów Łukowa różne były losy “mojej” ul. Warszawskiej. Na najstarszym planie miasta z roku 1821 widnieje ona jako …
Kartki dziennika nauczyciela w Łukowie z okresu okupacji hitlerowskiej
Łuków, 27 października 1942 r. Czuję, że jesteśmy u granicy wytrzymałości nerwowej, nie mówiąc już o wytrzymałości na głód, zimno, …
Dołącz do nas