Artykuły w kategorii: ‘XX wiek’
Dzwonek i syreny
Przed wojną rozpoczynaliśmy rok szkolny 3 września. Był to termin dogodny dla powrotu i ochłonięcia z wakacji i urlopów, spokojnego …
Moja kochana szkoła
Wspomnienie Ulica, przy której mieściła się szkoła, nosiła najpierw nazwę Ogrodowej, przed II wojną światową zmieniono ją na Zdanowskiego, po …
Cmentarz wojenny przy ul. Strzelniczej w Łukowie
Cmentarz wojskowy w Łukowie przy ul. Strzelniczej, został utworzony przez Niemców w latach I wojny światowej. Powstał obok terenu ówczesnych …
Na pomnikowym szlaku
Ktoś przybywający do Łukowa koleją, gdy wysiądzie na dworcu i nie skorzysta z taksówki, bądź autobusu, to wychodząc z budynku …
Telefony…
Łukowska centrala telefoniczna w latach 30-tych, podlegała pod okręg Warszawski przedsiębiorstwa państwowego “Polska Poczta, Telegraf i Telefon” (PPTiT). Sama centrala …
Ognisko KPW Łuków
Od naszego wysłannika. Łuków, w październiku. Październikowa pieśń jesieni nie nastraja radośnie ludzkich serc. Budzi żal, że to już koniec …
Krzyż przeciw demonom
Karawaka, karawika, karawik, krzyż choleryczny, krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza to charakterystyczny krzyż o dwóch poprzecznych ułożonych centralnie ramionach, z …
Parafia Przemienienia Pańskiego
RZYMSKO-KATOLICKIE PARAFIE ŁUKOWA Zakon pijarów sprowadzili do Łukowa: Jan Dominik Jezierski – sędzia Ziemi-Łukowskiej, Stanisław Rozwadowski – chorąży Ziemi Łukowskiej, …
Śpieszmy się …
“Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” (…) “Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna…” (…) “…i śmierć …
Konstanty Mirecki
Ś. p. Konstanty Mirecki. W dniu 12 kwietnia r. b. (1903) zmarł w Radomiu ś. p. Konstanty Mirecki, który zapisał …
Uzupełnienie czasu wojny
1943 r. Maj Łuków Już w kwietniu rozpoczęła się akcja niszczenia akt w gminach wiejskich. Z ogólnej liczby 11 gmin …
“Moja” ulica
Przez wieki dziejów Łukowa różne były losy “mojej” ul. Warszawskiej. Na najstarszym planie miasta z roku 1821 widnieje ona jako …
Kartki dziennika nauczyciela w Łukowie z okresu okupacji hitlerowskiej
Łuków, 27 października 1942 r. Czuję, że jesteśmy u granicy wytrzymałości nerwowej, nie mówiąc już o wytrzymałości na głód, zimno, …
Aleksander Klemens Chotkowski
Wspomnienie pośmiertne W Łukowie zmarł w tych dniach w wieku lat 61 ś. p. Aleksander Chotkowski, miejscowy kupiec i obywatel. …
Po wyparciu Sowietów w Łukowie zabito kilkunastu Żydów
Za pomaganie bolszewikom zastosowano wobec Żydów odpowiedzialność zbiorową W czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku Sowieci na pięć dni …
Konstanty Pietrzak
Konstanty Pietrzak ( Константин Антонович Петржак ) s. Antoniego – ur. 4 września 1907 r. w Łukowie – zm. 19 …
Ostateczny suplement
Kilkakrotnie w różnym kontekście wspominaliśmy na naszych łamach o losach pewnego obiektu w Łukowie, ilustrując „temat” zdjęciami, lecz okazuje się, …
Tunel pod Łukowem
Jerzy Kasprzycki Nawet Henryk Sienkiewicz został osobiście wmieszany w tę aferę, choć z Łukowem wiązało go tyle, że się urodził …
Esełką przez ziemię łukowską
Łuków już od XIX wieku był ważnym węzłem kolejowym. Tu krzyżowały się ważne strategicznie szlaki kolejowe m.in. do Lublina (trasa …
Andrzej Śledź
Z żałobnej karty W dniu 10 marca r. b. (1930) po krótkich cierpieniach zmarł ś. p. Andrzej Śledź, skarbnik Kasy …
Dołącz do nas