Artykuły w kategorii: ‘XIX wiek’
PIJARZY w Łukowie
Łuków i jego okolice. Mieszkańcy. Wprowadzenie Pijarów. Główniejsi fundatorowie i dobroczyńcy. Pożary. Kościół i gmachy szkolne oraz kollegium. Szkoły. Konwikt …
Aleksander Klemens Chotkowski
Wspomnienie pośmiertne W Łukowie zmarł w tych dniach w wieku lat 61 ś. p. Aleksander Chotkowski, miejscowy kupiec i obywatel. …
Książę w Łukowie
W dniu 31-ym lipca r. b. (1897) J . O . ks. Imeretiński, jadąc z Białej do Siedlec, zatrzymał się …
Z wycieczek po kraju
Skreślił K. Krynicki Siedlce. – Łuków. Wyjrzyjmy na miasto. Jedynem miejscem przechadzki Siedlczan, oprócz “Alexandryi”, jest szosa warszawska. Wyszedłszy nią …
O początkach miasta Łukowa
Mgr Antoni Winter Wstęp. W pracy niniejszej chcę przedstawić, o ile to jest możliwe ze względu na szczupłość źródeł, historyczno-topograficzny …
Esełką przez ziemię łukowską
Łuków już od XIX wieku był ważnym węzłem kolejowym. Tu krzyżowały się ważne strategicznie szlaki kolejowe m.in. do Lublina (trasa …
Dzieje gmachu 00. Bernardynów – walka o budynek i polską szkołę
Będąc na uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji w Łukowie, połączonej z poświęceniem i otwarciem nowego budynki dydaktycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. …
Antoni Wałecki
WSPOMNIENIE POŚMIERTNE Antoni Wałecki urodził się w 1815 roku w mieście Łukowie, gdzie też odebrał początkowe wykształcenie; wstąpił następnie do …
Łuków, miasto powiatowe.
Łuków jest jedną ze starożytnych osad pogranicznych dawnej Polski. Wiadomo, że w roku 1233 zdobyty na Jadźwingach Kock został oddany …
Łuków gore !
Pożary od zawsze towarzyszyły ludziom. Płonęły zarówno małe osady, większe wsie jak też duże miasta. Ogień powodował ogromne straty materialne, …
Z Lublina do Łukowa
(Korespondencja własna Kurjera Warszawskiego.) Łuków, d. 11-go sierpnia. Do stacji Radzyń przyszłej kolej wyjeżdża się z tego miasta szosą międzyrzecką …
Bernardyni w Łukowie
Trudne dzieje Łukowa, nękanego przez wieki różnymi najazdami i klęskami żywiołowymi pożarów, nie dawały większych możliwości dla jego pełniejszego rozwoju, …
Pedro Luiz Napoleão Chernoviz
Pedro Luiz Napoleão Chernoviz ( Piotr Ludwik Napoleon Czerniewicz ) Urodził się 11 września 1812 r. w Łukowie. Był synem …
Droga żelazna Warszawsko-Terespolska
Taki obraz przedstawiaj się naszemu poecie, w przewidywania korzyści, jakie ludzkość odniesie z dróg żelaznych. W samej rzeczy, ze wszystkich …
Zbrojny Czyn Powstańców Podlaskich w roku 1863
UCISK rosyjski stosowany w Królestwie przez Paskiewicza, Muchanowa, hr. Lamberta, który 14 października 1861 roku zaprowadził w kraju stan oblężenia, …
Zabytek ważny, niedoceniony.
Początek wieku XIX przyniósł zagładę istniejących poprzednio łukowskich obiektów sakralnych, związanych z parafiami. Były to: odbudowane po wcześniejszej klęsce pożaru …
Kościół Po-Bernardyński w Łukowie
Artykuł ukazał się w piśmie “Tygodnik Powszechny” w 1879 roku. KOŚCIÓŁ PO BERNARDYŃSKI W ŁUKOWIE. Rysował E. Perle. Między wszystkiemi …
Z Teatru – Teatr Amatorski
Poniżej przedstawiamy dwa afisze z 1885 r. i 1886 r. zapowiadające przedstawienia Teatru Amatorskiego w Łukowie. Druk dwustronny, w języku …
Mateusz Ornano-Chiaratelli
Jednym z architektów i budowniczych lubelskich ignorowanym przez miejscowych regionalistów jest Korsykanin Mateusz Ornano-Chiaratelli. Urodził się 2 listopada 1788 r. …
Dołącz do nas