Artykuły w kategorii: ‘Judaistyka’

Stulecie pogromu Żydów w Łukowie

Ulica Staropijarska

Gdy cała Polska świętuje stulecie Bitwy Warszawskiej, należy przypomnieć jeszcze inne wydarzenie sprzed wieku. 17 sierpnia 1920 roku rozpoczął się …

Więcej ...

Pani burmistrz ocalona z Holokaustu

Na fotografii Eta Chajt.

Eta Chajt, córka najprężniejszego w Łukowie żydowskiego piekarza i cenionego społecznika, napisała we wspomnieniowej książce, iż była pierwszym powojennym burmistrzem …

Więcej ...

Relacje Jakowa Keselbrenera

Pyta z grobu rodziny Keselbrener

Między heroizmem i eksterminacją. (streszczenie) 2 maja 1943 r. nastąpiła ostateczna likwidacja żydowskiego życia w Łukowie. Jakow ukrywał się w …

Więcej ...

Łukowskie korzenie szefa izraelskiego wywiadu

Łuków, październik 1942 r.

Jak zdjęcie z Łukowa trafiło do jednego z najważniejszych gabinetów w Izraelu. Gdy dziennikarze odwiedzili Meira Dagana, kierującego jedną z …

Więcej ...

“Zaklęty w ciszę ból”

"Zaklęty w ciszę ból" - Reportaż

Dnia 28 marca 2015 roku, w Radiu Lublin został wyemitowany reportaż Czesławy Borowik pt. “Zaklęty w ciszę ból”. O dziejach …

Więcej ...

Ofiara eksperymentów doktorów SS

Obóz w Ravensbrück. Fotografia pochodzi z okresu 1940 - 41 r.

Historia Jadwigi Dzido, łukowskiej farmaceutki Jadwiga Dzido (później Hassa) była córką Katarzyny i Józefa Dzido. Urodziła się 26 lutego 1918 …

Więcej ...

Zbrodnie niemieckie w powiecie łukowskim

Kadr z filmu "Unsere Mütter, Unsere Väter" (2013 r.)

Zbrodnie hitlerowskie na terenie powiatu rozpoczęły się łącznie z operacjami wojennymi, leżały one niewątpliwie już w planie operacyjnym sztabu najeźdźcy, …

Więcej ...

Ludność Łukowa w dziejach miasta

Ulica Międzyrzecka.

Położenie Łukowa na ważnym szlaku komunikacyjno-handlowym ze wschodu na zachód, do tego w środkowym rejonie wschodnich kresów dawnej Rzeczpospolitej nadawało …

Więcej ...

Synagoga stała u zbiegu ul. Bóżnicznej i Staropijarskiej

Skrzyżowanie ulicy Zdanowskiego i Staropijarskiej.

Osadnictwo żydowskie w Łukowie ma bardzo starą metrykę. Jan Stanisław Majewski sugeruje, że do grodu łukowskiego sprowadził Żydów książę Bolesław …

Więcej ...

Mord Żydów pod Malcanowem

Las "Kirkut"

Żydzi stanowili połowę łukowian W 1939 r. Łuków liczył prawie 13 tys. mieszkańców. Społecznością mocno wpisującą w łukowski krajobraz byli …

Więcej ...