Po wydzieleniu pow, Radzyńskiego z obw. Zw. Strzeleckiego w Łukowie w samodzielny obwód, praca w obw. Łukowskim (obejmującym tylko powiat Łukowski) ogromnie się ożywiła i w krótkim stosunkowo czasie dała pokaźne rezultaty. Liczba 13 oddziałów istniejących w dniu 1 kwietnia 1928 r., t. j. w chwili reorganizacji, wzrosła w ciągu roku prawie o 100 proc., gdyż obecnie jest tam 25 oddziałów, w tem jeden żeński, nadto 2 oddziały w stadjum organizacji. Sekcja żeńska istnieje ponadto przy oddziale Adamów i organizuje się przy oddz. Trzebieszów.
Niezależnie od wzmożonej pracy w kierunku zakładania nowych oddziałów, zwrócono jednocześnie uwagę na pogłębienie pracy w tych oddziałach, idąc po myśli założeń ideowych Związku. I tak wszystkie oddziały wzięły udział w uczczeniu Imienin Marszałka, przyczem z imprez w tym dniu urządzanych zasługują na uwagę zawody marszowe w Kocku, w których wzięło udział 5 sekcyj strzeleckich. W końcu kwietnia urządził Zw. Strzelecki zawody lekko – atletyczne w ośrodku wyszkoleniowym w Wojcieszkowie, mianowicie bieg 100 mtr., rzut kulą, skok w dal i wzwyż. W zawodach tych wzięły udział oddziały: Wojcieszków, Adamów, Serokomla, Hermanów i Oszczepalin.
Imprezą na większą skalę był „Marsz Okrężny im. ks. Brzózki”, zorganizowany po raz pierwszy w dniu 3 maja, celem propagandy sportu pieszego i wykazania sprawności fizycznej. Trasa marszu wynosiła 20 km. i ciągnęła się od pomnika powstańców – łukowian 1863 r. do pomnika bojownika za wolność ks. Brzózki, w Kniei Dąbrowieckiej i z powrotem.
Na starcie biegu okrężnego im. ks. Brzózki w Łukowie.
Do zawodów tych stanęło 10 drużyn, z czego 8 strzeleckich, z oddziałów: Trzebieszów, Szaniawy, Adamów, Talczyn, Huta Dąbrowa, Kocka, Tekorzewa i Łukowa. Po jednej drużynie wystawili: Państwowe Gimn. im. Kościuszki i Pol. Państw, w Łukowie.
Pierwsze miejsce zajęła w czasie 2 g. 18 m. 42 sek. drużyna Zw. Strzeleckiego Trzebieszów, zdobywając nagrodę przechodnią, bronzową statuetkę Marszałka Piłsudskiego, dar star. Makowskiego. Dalsze miejsca zajęli: 2) Zw. Strzel. Kock — 2:20:19. 3) Zw. Strzel. Łuków — 2:20:25. 4) Zw. Strzel. Szaniawy — 2:23:27. 5) Zw. Strzel. Huta Dąbrowa — 2:25:50. 6) Zw. Strzel. Talczyn — 2:35:2.
W urządzonem tegoż dnia strzelaniu z broni długiej na 100 mtr. wzięło udział 20 najlepszych strzelców powiatu, reprezentujących oddziały: Łuków, Górka, Kock, Białobrzegi, Talczyn, Wola Osowińska, Szaniawy i Wojcieszków.
Pomnik ks. Brzózki w Kniei Dąbrowieckiej na miejscu pieczary, w której się ukrywał.
Niezależnie od wymienionych zawodów własnych, strzelcy tego dnia wzięli udział w dorocznym “Biegu Okrężnym m. Łukowa” na przestrzeni 2200 mtr. W biegu tym, na 13 startujących zawodników było 5 strzelców z oddziałów: Szaniawy, Kock, Tchorzew, Aleksandrów i Łuków. Do strzelców też, ob. Bryka z Aleksandrowa i Zarzyckiego z Szaniaw, należały drugie i trzecie miejsca w biegu. Pierwsze uzyskał plut. Górski ze Szkoły Podch. w Łukowie, w czasie 7 m. 45,2 sek. Z innych prac Zarządu Obwodu wymienić można wysłanie kilku strzelczyń na kursy do Siedlec i Brześcia, oraz dwóch sekcyj z oddziałów Łuków i Kock na II Marsz Nadbużański.
Poważne wyniki pracy są przedewszystkiem zasługą prezesa Zarządu, ob. Nowińskiej, kmdt obw. ob. prof. Krawczyńskiego i zast. prezesa ob. Skarżyńskiej. Dużą pomoc znajdują strzelcy w serdecznej ze Związkiem współpracy ofic. p. w. por. Czaporowskiego, oraz opiece i życzliwości star. łukowskiego p. Makowskiego.
Źródło: Pismo “Strzelec”, No 20, Warszawa dnia 19 maja 1929 r.
Dodaj komentarz