1 maja 1959 r.2 min.

Nagłówek Pisma "Sztandar Ludu"

Już o godz. 9 na Łukowski stadion sportowy zaczęły nadciągać barwne grupy ludzi. O godz. 10 rozpoczął się wiec, który zgromadził kilka tysięcy osób. Do zebranych przemówił I sekretarz KP PZPR Wiktor Chojnacki. Po nim głos zabrał Roman Dajek przekazując zgromadzonym na wiecu pozdrowienia od młodzieży zrzeszonej w ZMS i ZMW.

Wiec na stadionie w Łukowie (Foto Kuk.)

Następnie uformował się długi, różnokolorowy pochód, który przeciągnął udekorowanymi odświętnie ulicami do trybuny honorowej. Pochód otwierały poczty sztandarowe. Za sztandarami idę zasłużeni działacze KPP, a wśród nich Antoni Araj odznaczony w przeddzień Święta Pracy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz ks. Kryński i wielu innych. Za nimi działacze partii i stronnictw politycznych.

Na trybunie zrywają się brawa.Idą robotnicy Łukowa. Duża grupa robotników i pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, następnie najmłodszy zakład miasta – Fabryka Obuwia i inni. Razem z robotnikami idą chłopi z pobliskich wsi. Teraz ulica zaczyna się mienić kolorami. To młodzież. W pięknych regionalnych strojach idzie Zespół Pieśni i Tańca Powiatowego Domu Kultury, szkoły, harcerze, młodzież ZMS i ZMW, LPŻ. Nad wszystkimi proporce i transparenty z napisami: “Chcemy pracować w pokoju i dla pokoju”.

Autor: Kuk.
Źródło: “Sztandar Ludu” 4 maja 1959 r.


Orkiestra dęta P.D.K.


Zespół Pieśni i Tańca P.D.K. podczas pochodu i akademii.


Zespół Pieśni i Tańca na akademii pierwszomajowej.


Ognisty oberek.


Solistka Zespołu Krystyna Juchniewicz śpiewa “Pieśń Wieczorną” St. Moniuszki.


Solistka Janina Piotrowska wykonuje “Kołysankę”.

Solistkom akompaniuje kier. P.D.K. Kazimierz Matejek.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.