Z historii miasta2 min.

Budynek Domu Ludowego

Budynek przy ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, mieszczący obecnie Biblioteką Miejską im. H. Sienkiewicza, wzniesiony został około 1903 – 1905 r. przez magistrat Łukowa, z inspiracji ówczesnego siedleckiego gubernialnego Komitetu Towarzystwa “Trzeźwość”, na potrzeby kulturalne miasta. Do I wojny światowej mieściły się w nim: na parterze herbaciarnia “ludowa” dla mieszkańców miasta i okolic, zaś na piętrze sala na przedstawienia teatralne i zebrania.

W latach wojny znajdował się tu szpital wojskowy. Budynek na ten cel zarekwirowały okupacyjne władze austriackie i niemieckie. Z chwilą zakończenia wojny budynek wrócił pod zarząd magistratu. Jego wykorzystanie, na ustalone poprzednio cele, było przez krótki czas utrudniane przez ówczesnego starostę Zenona Łopuskiego.

Od roku 1922 budynek stał się siedzibą Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego “Ogniwo”, przez pewien czas mieszcząc na piętrze Oddział Związku Strzeleckiego, a na parterze znajdowała się (do 1930 r.) apteka Franciszka Kaczyńskiego, później Klub Miejski.

“Ogniwo” korzystało z gmachu do wybuchu II wojny światowej. W lipcu 1944 roku, podczas ciężkich bombardowań miasta przez Niemców, już po ich wyparciu, budynek spłonął całkowicie. Był on ostatnim w ciągu podobnie zniszczonych gmachów przy ulicy noszącej wtedy nazwę “Doktora Chącińskiego”. Biegła ona od budynku zwanego po popularnie “Okręgówką” (była w nim siedziba Okręgowego Oddziału Spółdzielni Spożywców “Społem”).

Na dachu budynku “Ogniwa” w 1929 r. umieszczona została na specjalnej wieżyczce syrena strażacka o donośnym sygnale, słyszalnym daleko poza miastem, która dobrze pełniła swoją służbę, ogłaszając wspomniane naloty niemieckie. Syrena spłonęła wraz z całym gmachem.

Budynek został odbudowany w latach 1946-47, z przeznaczeniem na cele społeczne. Syreny już wtedy nie było. Nasze zdjęcia pokazują wygląd budynku z połowy lat dwudziestych i po zainstalowaniu syreny.

Autor: T. Milewski
Źródło: “Nowa Gazeta Łukowska” 14/1999

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.