10 przykazań2 min.

Fotografię wykonano w rezwrwacie Jata, późną wiosną 1944 r. . Od lewej: por. W. Kamola "Dysk", wachm. R. Borken-Hagen "Saba" i por. P. Nowiński "Paweł".

Dnia 24 marca 1946 roku na tablicy obwieszczeń, przed budynkiem szkoły w Serokomli pojawiła się pisana na maszynie ulotka. Natychmiast została zerwana przez szeregowego Budziszewskiego Józefa z tamtejszego posterunku M.O..

Ulotka została przekazana 26 marca 1946 roku, do Wydziału Śledczego Komendy Powiatowej M.O. w Łukowie (nr K.D. 39/46), a następnie bezzwłocznie wysłana poprzez wydział “P” W.U.B.P. w Lublinie (zgodność odpisu potwierdziła Sekretarka ww. wydziału Wajzenhofer Maria) do Centrali Służby śledczej Komendy Głównej M.O. w Warszawie.

Co tak istotnego zawierała ulotka?

Poniżej przytaczamy dokładny tekst.

Dziesięć przykazań, które każdy dobry
Polak znać i gorliwie wykonywać powinien
—————————————————————–

Jam jest głos sumienia, zabijanego niewinnie prądami wschodu –
NARODU POLSKIEGO

1/ Nie będziesz miał obecnego Rządu jedności narodowej za prawowity Rząd Polski, gdyż utworzony on został w Moskwie bez woli Narodu.

2/ Nie będziesz brał do serca haseł i zarządzeń obecnej komunistycznej demokracji, bo to wszystko daremne.

3/ Pamiętaj abyś dzień w którym armia czerwona, N.K.W.N. i U.B. opuści Polskę, szanował i wspominał jako dzień święty.

4/ Czcij jako ojca swego i matkę swoją bohaterów, którzy nie zaprzestają dotychczas walki na wszystkich frontach o prawdziwą wolność, niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny.

5/ Nie zabijaj, bo i tak niemcy i sowieci nazabijali miliony niewinnych Polaków.

6/ Nie cudzołóż z sowietami, i ubowcami i innymi peperowcami, bo cię, “nocne duchy” naznaczą wiecznym znakiem hańby na twej głowie.

7/ Nie kradnij, bo przed “nocnymi to się nie ukryje i zostaniesz surowo ukarany.

8/ Nie mów fałszywego świadectwa, jeśli jesteś “obecnym demokratą” przeciw bliźniemu twemu z pod znaku A.K. bo dopiero historia we własnym swym biegu wskaże, kto ma większe zasługi dla Ojczyzny.

9/ Nie pożądaj dla siebie opieki i ochrony garnizonów sowieckich i zbrodniczych elementów z U.B.

10/ Nie pożądaj żadnej rzeczy, która komunistów jest: jak za życia kolektywnego politruków, ślubów cywilnych, zniesienia własności, upaństwowienia przedsiębiorstw i t.p.

Będziesz miał prawdziwych przywódców Narodu Polskiego bez względu na to, gdzie by oni się znajdowali, ze wszystkiego serca swego, ze wszystkiej duszy swej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego dobrego i prawdziwego Polaka, będziesz miłował jak siebie samego.

—————————————————————–

Pod tekstem ktoś ręcznie dopisał ołówkiem.

” Kto zerwie kula w łep “


Jak można się domyślać, takich ulotek w rejonie działania oddziałów A.K. znaleziono w tym okresie wiele.

Autor: Łuków Historia
Źródło: Na podstawie zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie.

2 Comments

  1. PiterPiter10-09-2014

    Informacja interesująca…. ale należało pd zdjęciem dać podpis. Nie wydaje się, by przedstawieni na fotggrafii partyzanci z obozu w Jacie, mieli coś wspólnego z opisywana historią.

    Fotografia pochodzi z Jaty i zrobiono ją późną wiosną 1944 r. . Od lewej: por. W. Kamola “Dysk”, wachm.R. Borken-Hagen “Saba” i por. P. Nowiński “Paweł”

    • ŁHŁH10-09-2014

      Fotografia nagłówka ma za zadanie promować treść artykułu. Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi, taki opis wynikł z ograniczeń technicznych. Poprawny opis został już uwzględniony za Pana sugestią.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.