WIELKI DZIEŃ Łukowa2 min.

Wielki dzień Łukowa

  • Odsłonięcie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.
  • Piękny, nowoczesny gmach urzędu pocztowego oddany na służbę społeczeństwa łukowskiego.

Wczorajszy dzień zaznaczył się w spokojnym życiu Łukowa aż dwoma podniosłymi uroczystościami. O godz. 14 zebrały się tysiące mieszkańców Łukowa na uroczystym odsłonięciu Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, ufundowanego z ofiarnych składek łukowskiego społeczeństwa.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Karta pocztowa z 1968 r.

Do zebranych łukowian przemówił przybyły na tę uroczystość sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Edward MACHOCKI. Omawiając liczne etapy zacieśniającej się przyjaźni i współpracy polsko-radzieckiej mówca podkreślił, że dzięki niej odzyskaliśmy niepodległość, wznieśliśmy zręby państwa ludowego, a obecnie w dalszym ciągu rozwijamy budownictwo socjalistyczne. Po przemówieniu przedstawiciela Wojska Polskiego, sekretarz Edward Machocki dokonał odsłonięcia pomnika. Piękny, nowoczesny, niezmiernie komunikatywny pomnik będzie ozdobą Łukowa, widomym znakiem gorącego uczucia wdzięczności i przyjaźni do Związku Radzieckiego.

Powrót dp albumu

Większość zebranych na wiecu uczestników udała się następnie pod gmach nowej poczty. Otwarcia tego nowoczesnego, doskonale wyposażonego, pięknego i wygodnego gmachu dokonał w obecności sekretarzy KW Mariana Peca i Edwarda Machockiego, oraz członka Prezydium WRN Mieczysława Maliszewskiego, dyrektor Woj. Zarządu Łączności Czesław Zarembski.

Budynek urzędu pocztowego. Lata 60-te.

Budynek urzędu pocztowego w dniu dzisiejszym.

Łukowski urząd pocztowy jest niewątpliwie jednym z najnowocześniejszych obiektów łączności w Polsce. Wygodna, piękna, barwna hala operacyjna, liczne pomieszczenia dla poszczególnych działów, wreszcie nowoczesna centrala automatyczna — wszystko to służyć odtąd będzie społeczeństwu łukowskiemu.

Autor: —
Źródło: “Kurier Lubelski” 17 grudnia 1960 r.

2 Comments

  1. Mark MMark M07-06-2015

    Ten napis na pomniku żołnierzy w parku miejskim to wymyślił jakiś nieuk. Jak można było napisać “Armii Radzieckiej” skoro Armia Radziecka powstała dopiero w 1946r. Wcześniej była Armia Czerwona. Już dawno powinno być to zmienione na napis oddający hołd konkretnej jednostce, która oswobodziła Łuków od Niemców hitlerowskich. Np taki: Bohaterskim żołnierzom Polskiej Armii Podziemnej i żołnierzom 2. Dywizji Kawalerii Gwardii oraz 11. Korpusu Pancernego 1 Frontu Białoruskiego poległym w walkach o wyzwolenie Ziemi Łukowskiej.

  2. Mark MMark M07-06-2015

    Przepraszam pomyłka. Napisałem: . Dywizji Kawalerii Gwardii, POWINNO BYĆ: 2 Samodzielnemu Korpusowi Kawalerii Gwardii.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.