“Klin” – ulica Gołaszówiec2 min.

Fragment mapy z 1938 r. (wg. wzoru z 1931 r.) Wydawnictwo - Wojskowy Instytut Geograficzny

W dwudziestoleciu międzywojennym łukowski garnizon wojskowy, obejmujący żołnierzy szeregowych oraz kadrę oficerską i podoficerską, mieścił się na terenie koszar porosyjskich na Łapiguzie. Budynki koszarowe służące różnym formacjom wojskowym okazywały się zbyt szczupłe, by objąć całość garnizonu, toteż po I wojnie światowej zbudowanych zostało 8 domów mieszkalnych 2-rodzinnych, dla części zawodowych wojskowych i ich rodzin, na terenie między ulicami: Warszawską i Żelechowską oraz linią kolejową Łuków-Dęblin ze st. Łapiguz. Oprócz domów mieszkalnych znalazły się tu również małe budyneczki gospodarcze oraz duża piwnica ziemna, która w zimie służyła jako… tor saneczkowy dla dzieci. Cały ten obszar nazywano potocznie “Klinem”, zaś ciekawostką było, że owe domy miały numerację w odniesieniu do ulicy Gołaszówiec, która biegła prostopadle od ul. Żelechowskiej, na wysokości wspomnianej piwnicy ziemnej, ku wschodowi i po ok. 100 metrach skręcała pod kątem prostym ku ulicy Warszawskiej, na północ.

W domach na “Klinie”, oprócz zawodowych wojskowych, mieszkali też urzędnicy wojskowi (pracujący m.in. w Powiatowej Komisji Uzupełnień ), zaś w ostatnich latach przed II wojną światową, parę rodzin cywilnych.

W lipcu 1944 roku spalił się od rakiety świetlnej podczas bombardowania tzw. “pierwszy domek” na Klinie, u zbiegu ulic Warszawskiej i Żelechowskiej, którego już nie odbudowano. Po wojnie już nie mieszkali na Klinie wojskowi, budynki przejęła Gospodarka Komunalna. Parę domów rozebrano, gdyż większość terenu zagospodarowały różne instytucje. m.in. PZGS, Przedsiębiorstwo Budowlane i inne.

Pozostały jeszcze domy, z których dwa prezentujemy na zdjęciu. Warto dodać, że na Klinie stoi jeszcze jeden budynek murowany, pochodzący z b. dawnych czasów, który w dwudziestoleciu był opuszczony, zaś po II wojnie światowej został przejęty przez Zakłady Mięsne i odpowiednio przebudowany służy do dziś.

Autor: T.M.
Źródło: “Nowa Gazeta Łukowska” 4 / 2004 r.


Zabudowania na “Klinie” – fotografia lotnicza wykonana 16 września 1944 r.
(Źródło: National Archives at College Park)


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.