Pedro Luiz Napoleão Chernoviz2 min.

Transfuzja - rycina XIX w.

Pedro Luiz Napoleão Chernoviz ( Piotr Ludwik Napoleon Czerniewicz ) Urodził się 11 września 1812 r. w Łukowie. Był synem oficera. Wychowywał się w Warszawie. Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez zakon pijarów w Warszawie, w 1829 r. złożył egzamin kwalifikacyjny i zapisał się 2 września tego samego roku na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w powstaniu listopadowym, a po jego upadku emigrował do Francji.

Pedro Luiz Napoleão Chernoviz

Studiował medycynę w Montpellier, praktyki natomiast odbył w Nîmes. W 1837 r. otrzymał stopień doktora medycyny na podstawie dysertacji Diagnostic spécial et différentiel des tumeurs du scrotum. Przez pewien czas praktykował w Génolhac, a potem w szpitalu wojskowym Val-de-Grâce w Paryżu. W 1840 r. wyemigrował do Brazylii i osiadł w Rio de Janeiro.

Współzałożyciel akademii medycznej w Rio de Janeiro, określany był jako “jeden z najznakomitszych lekarzy Brazylii drugiej połowy XIX w.” ( Carlos da Silva Araujo, 1936r. ). W 1841 r. opublikował podręcznik farmakologii i receptury Formulário ou guia médico, który zdobył dużą popularność, podobno książka znajdowała się w każdej aptece i drogerii. Dzięki jej publikacji Chernoviz dorobił się znacznego majątku.

Afrânio Peixoto w swojej recenzji tego dzieła pisał, że “w Brazylii jest więcej podręczników Chernoviza niż Biblii”

Został odznaczony Komandorią Orderu Chrystusa, natomiast cesarz Pedro II przyznał mu tytuł Komandora Orderu Róży.

W 1844 r. ożenił się z pochodzącą z Francji Julie Bernard, mieli jedenaścioro dzieci. W 1855 wrócił do Francji i zamieszkał w Paryżu.

Zmarł 31 sierpnia 1881 r. w Paryżu, pochowano go w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Passy. W 1908 r. na jego cześć nazwano ulicę w Paryżu (Rue Chernoviz).


Opublikowane prace Pedro Luiz Napoleão Chernoviz’a
  • Diagnostic spécial et différentiel des tumeurs du scrotum. (Faculdade de Medicina de Montpellier), Montpellier, 1837 r.
  • Formulário ou guia médico. Rio de Janeiro: Tipografia Nacional, 1841 r.
  • Diccionário de Medicina Popular e das Ciências Acessórias para Uso das Famílias. 1842 r.
  • Listy z Brazylii. Biblioteka Warszawska, 1842 r.
  • História Natural para Meninos e Meninas. Paris, 1862 r.

Diccionario de Medicina Popular (Tom I, plik w formacie PDF, 56,5Mb)


29 czerwca 2016 r. o godzinie 18:30 w parku miejskim w Łukowie został odsłonięty mówiący kamień poświęcony brazylijskiemu lekarzowi polskiego pochodzenia Piotrowi Ludwikowi Napoleonowi Czerniewiczowi.

Powrót dp albumu

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.